A valódi kérdés nem az, hogy lesznek-e konfliktusok,
hanem hogy hogyan tudtok ezeken közösen túllépni.
Ha úgy érzitek, hogy a megoldások megtalálása egyedül nem megy, a párkapcsolati mediáció hatékony segítség lehet.
A mediáció során egy pártatlan szakember segít abban, hogy mindketten meghallgatva érezzétek magatokat, és közösen találjatok békés megoldásokat. Ez a folyamat lehetővé teszi, hogy újra összekapcsolódjatok, megértsétek egymás igényeit, véleményét, és hosszú távon építsetek egy stabil, boldog kapcsolatot. A cél nem az, hogy mindig mindenben egyetértsetek, hanem hogy közösen dolgozzatok a megoldásokon.
Minden párkapcsolatban vannak nehézségek és kihívások. A valódi kérdés nem az, hogy lesznek-e konfliktusok, hanem hogy hogyan tudunk ezeken közösen túllépni.
Ha úgy érzitek, hogy a megoldások megtalálása egyedül nem megy, a párkapcsolati mediáció hatékony segítség lehet. A mediáció során egy pártatlan szakember segít abban, hogy mindketten meghallgatva érezzétek magatokat, és közösen találjatok békés megoldásokat. Ez a folyamat lehetővé teszi, hogy újra összekapcsolódjatok, megértsétek egymás igényeit, véleményét, és hosszú távon építsetek egy stabil, boldog kapcsolatot. A cél nem az, hogy mindig mindenben egyetértsetek, hanem hogy közösen dolgozzatok a megoldásokon.
Az első lépésben külön-külön beszélgetek mindkét féllel, hogy megértsem az egyéni álláspontokat, és feltárjuk a konfliktus alapjait. Ez a lépés elengedhetetlen ahhoz, hogy a mediáció sikeres legyen, hiszen mindkét fél biztonságban érezheti magát, és nyíltan megoszthatja nézeteit. A külön-külön tartott beszélgetések alkalmával átbeszéljük a mediáció folyamatát, a titoktartásra vonatkozó szabályokat, és meghatározzuk, mely kérdések okoznak leginkább nehézséget a kapcsolatban. Ezek az ülések általában 1-1 órát vesznek igénybe.
Ezt követően kitűzzük a közös mediációs ülés időpontját, ahol mindkét fél jelen van. A mediátor független és pártatlan módon irányítja a beszélgetést, biztosítva, hogy a kommunikáció békés, konstruktív mederben haladjon. A cél az, hogy a felek végül közös megállapodásra jussanak, amit írásos formában is rögzítünk. A mediációs ülés általában 2-3 órás időkeretben zajlik. Ebben minden esetben a folyamat elején megegyezünk.
A mediáció és a párterápia között lényeges különbségek vannak, amelyek segíthetnek eldönteni, melyik a megfelelőbb megoldás számotokra.
A mediáció célja nem az érzelmi feldolgozás vagy a mélyebb lelki dinamika feltárása, hanem a konkrét problémák megoldása és a kölcsönösen elfogadható döntések meghozatala. Ez különösen hasznos lehet, ha egy bizonyos konfliktust vagy problémát kell rendezni.
Míg a párterápia hosszabb időt igényelhet, mivel mélyebb szinten dolgozik az érzelmi kapcsolódáson és a párkapcsolati mintákon, addig a mediáció gyakran gyorsabb és fókuszáltabb folyamat.
A mediáció eredménye konkrét cselekvési terv, amely segít a jövőbeni konfliktusok elkerülésében, anélkül hogy szükség lenne az érzelmi folyamatok mélyebb vizsgálatára.
Továbbá, a mediáció egy ítélkezésmentes tér, ahol mindkét fél meghallgatásra talál, és egy semleges szakértő támogatásával tudnak közösen megoldásokat találni. Ha a célotok az, hogy békésen rendezzétek a nézeteltéréseket, a mediáció egy hatékony eszköz lehet a közös megértés és megegyezés felé vezető úton.
Előkészítő beszélgetés: 15 000.-Ft/fő/óra
Mediációs ülés: 40 000.-Ft/2 fő/2 óra
Óradíjam egyéni konzutáció esetén: 20 000.-/óra
A mediációs ülés díját a felek közösen fizetik ki az ülés előtt. Ha szeretnék más arányban megosztani a költségeket, erről még az ülés megkezdése előtt szükséges megállapodniuk a mediátorral.
Amennyiben a másik fél nem szeretne részt venni a mediációs folyamatban, nem lehet erőltetni, mivel a mediáció egyik alapelve, hogy önkéntességen alapul. Azaz csak akkor működik, ha mindketten nyitottak vagytok a békés konfliktuskezelésre.
Azonban ebben a helyzetben is két lehetőséged van, az egyik, hogy újra átbeszélitek a dolgaitokat, hagysz neki egy kis időt, hogy átgondolhassa, és úgy dönt, mégis belevág, és tevékeny résztvevője lesz az üléseknek. A másik pedig, mivel nem szeretnélek magadra hagyni ebben az esetben, hogy kérsz tőlem egy egyéni konzultációs időpontot, és meglátjuk, tudok-e neked másként segíteni.
A mediációra való felkészülés fontos. Érdemes mentálisan is készülni rá, hiszen olyan konfliktusok feltárására készültök, amikkel már jó ideje küzdötök, ez pedig nem könnyű. Ugyanakkor szeretnélek megnyugtatni, hogy az üléseken nincs minősítés, sem ítélkezés. Mediátorként minden erőmmel azon leszek, hogy bizalmi légkört teremtsek, amiben meg lehet nyílni, és lehet őszintén és önazonosan kommunikálni.
A mentális felkészülés mellett érdemes előre átgondolnod, akár le is írnod mindazokat a kapcsolatotokban felmerülő legfontosabb problémákat, amelyeket meg szeretnétek oldani. Az sem baj, ha a listáitok nem egyeznek meg tökéletesen. Azt azonban mindenképp tisztázzátok előre, milyen célokat szeretnétek elérni a folyamat során. Fontos, hogy mindketten készen álljatok a megoldás érdekében tenni a kapcsolatotokért.
Amellett, hogy minden esetben igyekszem olyan légkört teremteni, és olyan módszereket behozni, amelyek segíthetnek nektek, a mediáció sikerének esélye leginkább attól függ, hogy a felek mennyire nyitottak a közös megoldáskeresésre és a kompromisszumokra. Ha mindkét fél elkötelezett, aktívan kommunikál, és közösen dolgozik a problémák megoldásán, a mediáció sikerességének nagyon jó esélyei vannak. Tapasztalatok alapján a párok többsége, akik nyitottak és elkötelezettek a folyamat iránt, sikeresen megegyezésre jutnak.
Igen, a mediátort szigorúan köti a titoktartás. A mediáció alapelvei közé tartozik a bizalom és a diszkréció, így a mediátor semmilyen formában nem oszthatja meg a megbeszélések tartalmát harmadik féllel, hacsak a felek kifejezetten nem járulnak hozzá. A mediáció során elhangzottak teljesen bizalmasak, és ez az elv vonatkozik mindkét félre is. A titoktartás biztosítja, hogy a felek biztonságos és védett környezetben tudják megbeszélni problémáikat.
A rövid válaszom az, hogy igen. A mediátor feladata, hogy a folyamat során mindkét fél számára egyenlő támogatást nyújtson. A pártatlanság azt jelenti, hogy a mediátor nem áll egyik fél oldalára sem, nem ítélkezik, és nem ad előnyöket egyik félnek sem. Aktívan segíti a párbeszédet, biztosítva, hogy mindkét fél hallassa a hangját, és hogy a kommunikáció tiszteletteljes és nyitott maradjon. A mediátor objektív, és csak a felek közös megoldásának elősegítésére összpontosít, nem pedig saját véleménye vagy preferenciái alapján vezeti a folyamatot.
Jóna-Benedek Aliz teológus, mediátor, life-, business- és karrier coach, művészetterápiás csoportvezető
OLDALAK
Igazságügyi Minisztérium közvetítői névjegyzékében nyilvántartott közvetítői nyilvántartási számom: T/003386
KAPCSOLAT